Automobilový trh se pomalu zotavuje z dopadů krize COVID-19, ale výrobci vozidel se stále potýkají s neregulovanými dodavatelskými řetězci. Nedostatek polovodičů a prudké zvýšení cen pohonných hmot vedly k vysoké inflaci, a to ještě není konec. V novém roce bude rychle se rozvíjející průmysl čelit celé řadě výzev, včetně úplného odstranění emisí CO2, které jsou určeny pro rok 2035.
Stav automobilového průmyslu v Evropě
V roce 2021 se počet elektromobilů zdvojnásobil a dosáhl téměř 10 %. Pro úspěšné dosažení evropských cílů v oblasti klimatu je zásadní zřízení husté sítě nabíjecí infrastruktury a zajištění přístupu k nezbytným surovinám. Za posledních 15 let se emise CO2 z výroby automobilů snížily na polovinu, zatímco spotřeba energie klesla o čtvrtinu.
Celkově vzato jsou hráči automobilového průmyslu odhodláni poskytovat bezpečnou a inteligentní dopravu. EU posiluje své vedoucí postavení v oblasti bezpečnosti silničního provozu a počet úmrtí se snižuje o více než 17 % ročně. Kromě toho Evropská asociace výrobců automobilů (ve francouzštině: Association des Constructeurs Européens d'Automobiles nebo ACEA) vynakládá veškeré úsilí na realizaci Vision Zero – cíle snížit počet obětí dopravních nehod téměř na nulu do roku 2050 – a v souladu s tím požaduje, aby byla auta vybavena pokročilými asistenčními systémy řidiče.
Bohužel průměrné stáří osobních automobilů (12 let), nákladních automobilů (14 let), mikrobusů (12 let) a autobusů (13 let) na evropských silnicích roste. Proto musí být náklady na nová elektrická vozidla v dosahu evropských občanů. Kvůli narušení dodavatelského řetězce klesla automobilová výroba v roce 2021 o 8 %, což vedlo k poklesu prodeje automobilů.
Vozový park nákladních vozidel
Údaje za rok 2020 shromážděné ACEA ukazují, že 27 zemí EU (kromě Spojeného království) registrovalo o 1,2 % více vozidel než v roce 2019. Na konci roku 2020 země EU, země zón volného obchodu ESVO a některé další regiony zaznamenaly nárůst počtu osobních automobilů o 1,6 %, dodávek o 2,9 % a nákladních o 2,1 %. Registrace autobusů se naopak snížily o 1,3 %. Celkový počet aut registrovaných v kraji je 405,3 milionu.
V roce 2019 byla největší flotila nákladních vozidel v USA s 58,4 miliony. V EU bylo registrováno 39,3 milionu nákladních vozidel, 25,7 milionu v Číně, 14,3 milionu v Japonsku a 10,4 milionu v Mexiku. Nejstarší flotilu nákladních vozidel má Řecko (průměrný věk 21,4 let) a nejmladší Rakousko (průměrný věk 7 let).
Základ evropské ekonomiky
Navzdory krizi polovodičů, přístupu k náhradním dílům a vysokým cenám energií vzrostl HDP EU v roce 2021 o 5,3 % a v roce 2022 o 3,6 %. Navzdory skutečnosti, že ruská invaze na Ukrajinu vedla ke zvýšení inflace, Evropská komise předpovídá další růst 2,8 % v roce 2023.
Automobilový průmysl je základem evropské ekonomiky. V roce 2021 fungovalo v Evropě a Střední Asii 301 továren na konečnou montáž a výrobu motorů. V roce 2017 bylo v 17 zemích EU v provozu 226 továren, z nichž 134 vyrábělo osobní automobily.
V Evropě je 41 továren na výrobu osobních užitkových vozidel, 52 továren na výrobu nákladních automobilů a 66 továren na výrobu autobusů. Je zde také 72 továren na výrobu motorů a 18 na baterie.
Nákladní vozy do 3,5 tuny pocházejí podle ACEA především z továren ve Španělsku, Francii a Německu. Ve výrobě nákladních vozů s celkovou hmotností nad 16 tun je lídrem Německo a trojici uzavírají Nizozemsko a Francie.
Už žádná auta se spalovacími motory od roku 2035
Elektrická vozidla byla v posledních 30 letech v automobilovém sektoru na prvním místě. Ministři životního prostředí EU schválili zákaz prodeje a registrace aut se spalovacím motorem, který vstoupí v platnost v roce 2035. To znamená, že se budou moci registrovat pouze auta na baterie nebo vodík. Vozidla vybavená spalovacími motory a hybridní technologií lze používat až do konce své životnosti. Politici EU předpovídají, že počet veřejně dostupných dobíjecích stanic se do roku 2030 zvýší 15krát.
Automobilová logistika
V roce 2022 patří mezi 3 nejoblíbenější vnitroevropské trasy Česká republika-Německo, Německo-Francie a Německo-Polsko, přičemž největší objem přepravy tvoří náhradní díly a příslušenství pro automobily, vozidla pro osobní dopravu a pneumatiky.
„Co se týče přeprav různých druhů zboží automobilového průmyslu v rámci Evropy, byly v loňském roce dodávky nejčastěji realizovány v rámci Německa, z Rumunska do Bulharska a z Německa do České republiky, na této trase se obrat AsstrA zvýšil o 135 %. ve srovnání s rokem 2021. Automobilový průmysl se dynamicky rozvíjí, zejména v souvislosti s elektromobilitou, vzhledem k postupnému opouštění vozů se spalovacími motory budou poskytovatelé logistiky jistě nuceni zajistit bezpečnou přepravu baterií, které jsou klasifikovány jako nebezpečné zboží“, shrnuje Dorota Kaczorowska-Lada, globální manažerka klíčových zákazníků společnosti AsstrA Automobile & Mobility Industry Logistics.
Autor: Kamila Rynkiewicz.