Každý, i ti největší workoholici, potřebují občas restartovat. Někteří lidé rádi vyhledávají situace, při kterých zažívají nával adrenalinu a nezapomenutelné emoce, které přicházejí s extrémní fyzickou námahou, což člověku pomáhá pohlédnout na známé věci z jiného úhlu pohledu. Velmi motivovaný tým společnosti AsstrA odráží tento přístup k riziku ve svém profesním životě.
Pro Maksima Raskopina, člena týmu oddělení železniční dopravy, se skateboarding stal klíčovým prvkem jeho životního stylu. V roce 2006 začal se svými přáteli jezdit na skateboardu a tento amatérský koníček s ním zůstal po celých dvanáct let jeho praxe. Zpočátku to pro něj bylo těžké a svůj první trik se naučil až po měsíci. O pár let později začal chodit na soutěže, občas vyhrával ceny jako kola a ložiska.
![]()
Maxim Raskopin
"V Moskvě začínal být skateboarding populární před 15 lety. Museli jsme trénovat na běžných místech ve městě, která nebyla speciálně navržena pro skateboarding. Naštěstí je město skvělým tréninkovým prostorem plným překážek různé obtížnosti," říká Maxim Raskopin. "Skateboarding vás naučí soustředit se na okamžik, kdy jedete. Musíte se zaměřit na správné odražení, skok a přistání, stejně jako se musíte soustředit na dýchání a záběry při plavání. Nedávno jsem si udělal tříletou přestávku od skateboardingu, ale i přesto jsem stále nadšený ze zkoušení nových a náročnějších triků. Momentálně pomáhám dětem a teenagerům a všichni se společně učíme novým kombinacím. Vidím, že si to opravdu užívají, a to mě nabíjí. Když je dobré počasí, rád jezdím do práce na prkně.“
Natalia Ratkevich, z francouzské divize speditérů, se koukala na záznam ze závodu Bison Race a z nejextrémnějšího překážkového závodu v Evropě, a okamžitě to chtěla zažít na vlastní kůži. Při svém prvním týmovém závodě se "sotva doplazila přes cílovou čáru". Procházky ohněm, nošení těžkých závaží, plazení se bahnem a ručkování na kovových tyčích, to všechno vypadalo jako naprostá šílenost. Dnes, aby se udržela ve formě, trénuje po celý rok: 4-5krát týdně na jaře a v létě a 3-5krát týdně s váhami na podzim a v zimě.
![]()
Natalia Ratkevich
"Když jsem proběhla přes cílovou čáru, byl jsem celá od bláta, měla jsem všude modřiny a odřeniny. Ale navzdory enormní únavě jsem měl zvláštní, ohromující pocit štěstí a lehkosti. Sebevědomě jsem prohlásila, že se vrátím. Začala jsem trénovat a brzy běhat závody jednotlivců," komentuje Natalya. "Často je nutné překonat nejen fyzické bariéry, ale i psychologické, jako je strach z pádu, skákání nebo špatného dopadu. Letos jsem překonala několik obtížných překážek a skončila na soutěži v kategorii SPRINT druhá mezi ženami ve věku 18-29 let."
Anton Khomenko, právník na oddělení pojistných plnění, je přesvědčen, že život u vody vybízí člověka k plavbě lodí. Jeho příběh začal nejprve nafukovacím člunem. A potom, co získal licenci na motorový člun, chtěl přejít k plachtění.
![]()
Anton Khomenko
"Jachting vám pomáhá oprostit se od každodenního života a zaměřit se na přítomný okamžik, takže si můžete příjemně odpočinout. Abych zůstal ve formě, trénuji o víkendech 2-3 krát za měsíc. Beru si dovolenou, aby se mohl účastnit amatérských regat a absolvovat tak nezapomenutelné cesty. Je skvělé cítit vzrušení z vítězství po vyčerpávajícím závodě, který vyžadoval týmovou spolupráci k překonání nouzových situací. Mezinárodně je jachting velmi populární. Pronájem lodi v zahraničí je stejně snadné jako pronájem auta. Vše, co potřebujete, jsou peníze a dobré námořní zkušenosti."
Nutit se zažít intenzivní a živé emoce a přijmout nové výzvy, je skvělý způsob, jak překonat vnitřní obavy. Po nedávné cestě na Kavkaz, Anton Makarov, obchodní specialista pro skupinu AsstrA, chtěl jít na horolezecký výlet. Horolezectví vás posiluje a pomáhá vám porozumět sobě samému. Sport je plný inspirativních lidí, kteří vytvářejí rekordy, stejně jako těch, kteří se i přes fyzické omezení nevzdávají, dokud nedosáhnou vrcholu.
![]()
Anton Makarov
"Pravidelně navštěvuji moskevské horolezecké školy, které organizují školení a poskytují informace o tomto sportu. Před plánováním trasy se stalo zvykem kontrolovat, kde bude "lázeň". Jedná se zpravidla o horské řeky a jezera, stejně jako o vodu z tajících ledovců," říká Anton Makarov.
"Bez ohledu na to, jak těžký je život, v horách je to těžší. Proto pokaždé, když se dostanu na vrchol, připomínám si, že každý cíl je dosažitelný."