Budoucnost byla a bude vždy pro lidstvo jedním z nejzajímavějších témat. Bez ohledu na to, jak dobře analyzujeme minulost, nemůžeme přesně předpovědět, co nás čeká v budoucnu. V odvětví dopravy a logistiky nemají představy o budoucnosti žádné hranice.
Kdy se budeme zabývat vývojem létajícího vozidla? Budou drony doručovat objednané pizzy přímo z Itálie do našeho domu? Budeme cestovat vlakem rychleji než rychlostí světla? Technologie se zatím nevyvíjí tak obrovským tempem jako aplikace a specializovaný software. V infrastrukturním průmyslu, jako je logistika a doprava, vyžadují změny podstatně více investic. Proto se zdá jejich vývoj mnohem pomalejší a vzniká zde tudíž prostor na přípravu pro budoucnost. Přesně těmito tématy se zabývají odborníci mezinárodní dopravní logistické skupiny AsstrA-Associated Traffic AG. Specialisté společnosti netrpělivě očekávají možnost využívání vozidel, která přesahují meze standardní ch nákladních automobilů, vlaků, lodí a letadel. Zde jsou některé příklady futuristických vozidel, se kterými se již dnes můžeme setkat.
Létající auta nejen ve světě sci-fi
Vývojáři prototypového letadla s názvem AeroMobil plánují používat tento nový stroj ke snížení přetížení tradičních dopravních sítí a zmírnění provozu na pozemních komunikacích. Práce na zařízení probíhá již 15 let. Automobil byl testován jak na silnicích, tak i ve vzduchu - létající vůz dosahuje rychlosti až 130 km / h a jeho cesta končí bezpečným přistáním na běžném parkovišti.
Přeprava zboží a lidí pomocí letadel
Bezplatná letecká taxi byla nejprve testována v Dubaji. Létající auto s cestujícím vzlétlo do vzduchu a zvládlo cestu do cíle za pouhých pět minut. Do té doby než se bezpilotní taxík stane běžnou rutinou, uběhne nějaký čas. Nicméně díky velkému množství společností, které se zabývají vývojem nových řešení, v blízké budoucnosti na obloze uvidíme drony, které snadno přepraví zboží z jednoho města do druhého
Řidičský průkaz? Zapomeňte na něj!
Ve srovnání s myšlenkou létajícího vozu je koncepce bezpilotního vozidla v každodenním životě méně překvapivá a běžnější.
"Podle prognóz bude do roku 2020 na silnicích 10 milionů bezpilotních osobních a nákladních automobilů. Společnosti, jako je Tesla, Mercedes a BMW, již zahájily prodej samohybných vozidel, takže je to jen otázkou času, kdy vlastnit řidičský průkaz již nebude nutné,“- řekl Vitalij Jeremenko, náměstek ředitele Úřadu pro silniční dopravu v AsstrA.
Společnosti Daimler Trucks, Einride a Uber spustili dopravu bezpilotními nákladními auty, které jsou plně vybaveny pro jízdu po amerických silnicích bez technických a právních rizik, a které bezpečně doručují náklad na určené místo. Dále jsou vyvíjena dálkově řízená plavidla, která v blízké budoucnosti budou dopravovat náklad, aniž by byla nutná přítomnost lidí na palubě.
Cestujte potrubím
Představa Elona Muska o vytvoření systému Hyperloop již není pouhou fantazií. Investoři z různých zemí světa usilují o vytvoření infrastruktury potrubních strojů, které budou schopny přepravovat předměty rychleji než letadla. Americká společnost SpaceX Creator slibuje, že vůz Hyperloop dosáhne rychlosti až 1100 km / h. Lidé a zboží přepravované potrubím v šířce 1,35 m, budou moci tedy překonat 600 kilometrů za celých 30 minut.
Bez doplňování paliva
Železnice zabudovaná do pozemní komunikace a nabíjení automobilů během jízdy je již v provozu. A to není příklad z knihy Isaaca Asimova. Takové stanice lze nalézt již v Norsku. Elektrifikovaná komunikace může automaticky řídit jak osobní, tak nákladní automobily. Tato inovativní metoda se jistě brzy rozšíří po celém světě, neboť řeší mnoho aktuálních environmentálních otázek.
Zapomeňte na čerpací stanici
Do roku 2027 pravděpodobně elektrické automobily již nebudou považovány za jakýsi " status " řidiče. Taková vozidla a jejich nabíjecí infrastruktura se stane součástí našeho každodenního života.
"S rostoucím znepokojením v otázkách ochrany životního prostředí bude rozvoj ekologických měst podporovat popularitu elektrických vozidel. Pokud dodávka narůstá, musí odpovídat poptávce a konkurence stimuluje snížení cen. Elektrické automobily se stanou tudíž pro většinu lidí nejlepší každodenní volbou," dodává Vitalij Jeremenko.